piątek, 24 listopada 2017

Choroby paznokci



Postanowiłam Wam odrobinę rozjaśnić tematykę chorób paznokci. Wiem, ze wiele z Was martwi się niektórymi zmianami. Może ten wpis ułatwi Wam rozpoznanie niektórych symptomów.



Zanokcica - zakażenie wywołane przez bakterie. Najczęściej zmiany obejmują jeden paznokieć. Okolica paznokcia jest zaczerwieniona, opuchnięta i bolesna.  W okolicy walu paznokciowego widoczny jest zbiorniczek z treścią ropną. Treść ropna może być również umieszczona pod płytka paznokcia. Wtedy płytka będzie zniekształcona lub tak jakby wybita w górę. Leczenie polega na podaniu antybiotyku doustnego, czasem nacięciu skóry i drenażu treści ropnej. Gdy zanokcica rozwija się pod płytka paznokcia leczenie polega na chirurgicznym usunięciu płytki paznokcia.


 Wrastający paznokieć - inaczej wrastanie paznokcia w wał okołopaznokciowy. Na początku objawia się zaczerwienieniem i bolesnością walu okołopaznokciowego. Organizm zaczyna się bronic i wytwarza wokół ziarninę, czyli tkankę, która będzie łatwo krwawić. Pojawia się silny ból. Może dojść do zakażenia i rozwinąć się infekcja bakteryjna. Leczenie polega na założeniu specjalnej klamry. Pomóc może również moczenie stopy w środkach antyseptycznych. Gdy zmiany są bardzo nasilone może być potrzebne chirurgiczne usuniecie bocznej części paznokcia. 



Onycholiza - Oddzielenie się płytki paznokcia od łożyska. o onycholizy mogą prowadzić urazy w obrębie płytki paznokcia lub podważanie się płytki poprzez noszenie zbyt długich paznokci. Przyczynami mogą być również zakażenie bakteryjne jak i wirusowe oraz grzybicze. Mogą być to także choroby skóry takie jak grzybica, łuszczyca, liszaj płaski, oraz niektóre leki i choroby ( tarczyca, cukrzyca ). 


Grzybica - początkowo zmiany zlokalizowane są na brzegach paznokcia lub paznokci. Staja się one zażółcone, brunatne lub białe. Następnie następuje odkształcenie się paznokcia, co jest wynikiem zajęcia łożyska. Płytka paznokciowa może się zacząć kruszyć, zaczyna być pogrubiona, a nawet cała płytka może zejść. Leczenie prowadzi dermatolog. Pobierze on  wymaz, aby stwierdzić z jakim szczepem grzybów mamy do czynienia. Leczenie najczęściej polega na podaniu doustnych leków przeciwgrzybiczych.



Leukonychia - sławne białe plamki na płytce paznokcia. Mogą być one wynikiem niewielkich urazów. Zmian nie leczy się jakoś specjalnie. Zmiana musi po prostu zrosnąć. 

Na koniec zostawiam Wam jeszcze coś na temat zielonej bakterii.

Zielona bakteria - pojawia się na naturalnych paznokciach i jak sama nazwa wskazuje ma kolor zielony. Winowajca jest bakteria pseudonomas aeruginosa czyli pałeczka ropy błękitnej. Bakteria ta żywi się keratyna i można ja również spotkać w zbiornikach wodnych, glebach. Najlepsza temperatura do jej wzrostu jest temperatura zbliżona do temperatury ludzkiego ciała czyli 37 stopni. Przyczyn może być wiele. Można się nią zarazić poprzez zainfekowany bakteria pilniczek do paznokci, niedokładnie przyklejenie tipsa( podchodzi tam wtedy powietrze, dostanie się także wilgoć co bardzo sprzyja rozwojowi bakterii ). Ale wina może tez leżeć po stronie klientki, która np widząc, ze masa żelowa bądź akrylowa zaczyna odchodzić, samodzielnie próbuje zakleić zapowietrzenie. Jak się tego pozbyć?? Jeśli zmiana zajmuje mala powierzchnie na płytce, można spróbować delikatnie spiłować pilniczkiem o gradacji 180 ( później należy go wyrzucić). Jeśli zmiana dała się usunąć, należy zaaplikować cleaner,  a także primer kwasowy. Można nałożyć ponownie żel ( bezbarwny ), ale trzeba dokładnie obserwować później paznokcia i gdy zmienia on barwę ( zostały zajęte głębsze warstwy paznokcia ) należy usunąć żel a klientkę odesłać do dermatologa. 


Pozdrawiam



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Miło mi, że tu jesteś. Zostaw po sobie ślad w postaci komentarza.

Drogi Anonimie podpisuj się swoim imieniem, pseudonimem, inicjałami chociaż. Lubię wiedzieć komu odpowiadam.